Sıva Filesi Nedir?

Sıva Filesi

Sıva filesi nedir ve özellikleri nelerdir? Sıva filesi hakkında tüm detayları şimdi keşfedin.

Dış cephe mantolama uygulaması aşamalarında, sıva harcının strafora tutunmasını sağlayan, fiber cam elyaftan üretilen, 4×4 kare aralığında, 50 metrelik top halinde satılan dış cephe mantolama malzemesine sıva filesi denir.

Strafor filesi ya da strafor sıva filesi olarak ta isimlendirilen bu malzeme, farklı renklerde üretilmektedir. Genellikle mavi ve turuncu rengi sıklıkla kullanılmaktadır. Renginden ziyade ağırlıkları ile de sıva filelerinin kullanım alanları değişiklik göstermektedir.

75 gr, 110 gr, 140 gr ve 160 gr ağırlıklara sahip olan sıva fileleri bulunmaktadır. 74 gr sıva filesi ve 110 gr sıva filesi genellikle iç cephelerde kullanılmaktadır. 140 gr sıva filesi ve 160 gr sıva filesi ise sıklıkla dış cephe mantolama uygulamalarında tercih edilmektedir.

Sıva Filesi Fiyatları

Sıva filesi fiyatı vermek yazılı olarak hemen hemen imkansıza yakındır. Çünkü kimi strafor fileleri ithal kimi strafor fileleri yerli üretimdir. Ancak filenin üretim malzemesi yani ham maddesi dolar kuruna bağlı olduğu ve doların da sürekli sabit kalmaması ile birlikte üretim maliyetleri artış göstermektedir. Durum böyle olunca sıva filesi fiyatlarını anlık müşteri talepleri doğrultusunda, iletmek doğru olacaktır. Sıva filesi fiyatı almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karbonlu Gri Strafor Seçimi – Geniş Rehber

gri strafor seçim rehberi

Karbonlu gri strafor seçimi nasıl yapılır? Dış cephe mantolama uygulamalarında kullanılan straforların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen straforlar, karbonlu gri straforlardan oluşmaktadır. Peki gelin birlikte, bu strafor grubunun tüm özelliklerini incelerken, malzemeyi seçerken dikkat edeceklerinize değinelim.

Gri Strafor Nedir?

Gri straforlar, gri renge sahip olup, karbon takviyesi ile sıkıştırılmış, köpük formunda imal edilen dış cephe mantolama uygulamasında kullanılan, ana ısı yalıtım malzemesidir.

Gri straforların üretiminde karbon kullanıldığı için karbonlu gri strafor ismini almaktadır. Halk dilinde strafor olarak bilinen bu ürünlerin teknik ismi, EPS olarak bilinmektedir. EPS’nin açılımı ise Expanded Polystyren Foamdır. Türkçe anlamı ise Genişletilmiş Polistiren Köpük olarak bilinmektedir.

Gri Straforların Özellikleri

Gri straforların özelliklerini bilerek tercih etmeniz, satın alımı yaparken, bilinçli bir ticaret yapmanızı sağlayacaktır. Gri straforların özellikleri arasında;Gri straforların özelliklerini bilerek tercih etmeniz, satın alımı yaparken, bilinçli bir ticaret yapmanızı sağlayacaktır. Gri straforların özellikleri arasında;

  • Uygulanmasının asıl amacı olan ısı yalıtımı özelliği bulunmaktadır. Uygulandığı alanlarda mükemmel ısı yalıtımı sağlamaktadır.
  • Olası yangınların hızın düşürmek adına alev yürütmeme özelliği bulunmaktadır.
  • Hafif olması ile, binaya ekstra bir yük oluşturmaz, bu sayede cepheye kolay yapışır ve uzun yıllar boyunca kullanımını sağlamaktadır.
  • Yapısı gereği binanın nefes almasını sağlayarak, rutubet ve nemi önler.

Gri Straforların Ölçü ve Yoğunlukları

Gri EPS straforların ölçüleri ve yoğunluk çeşitleri bulunmaktadır. Farklı ölçü ve yoğunluklarda üretilen straforlar, kullanıcıların seçimine sunulmaktadır.

Genellikle 2 Cm, 3 cm, 4 cm, 5 cm, 6 cm, strafor ölçüleri tercih edilmektedir. Piyasada da bu ölçüler sıklıkla bulunmaktadır. Ancak üretiminde ölçüleri özelleştirilebilen straforlar, projeye ve inşaata bağlı olarak özel ölçülerde de üretilebilmektedir.

Genellikle yoğunlukları açısından 16 kg /m3, 14 kg / m3 yoğunluklarında straforlar bulunmaktadır. Yani 16 dns ve 14 dns straforlar piyasa da sıklıkla bulunmakta ve tercih edilmektedir.

Gri Straforlar Seçerken Dikkat Edilecekler

Gri straforların seçilirken bu ürünlerin yoğunluklarına dikkat edilmektedir. Yoğunluklarına ek olarak ölçülerine de dikkat edilmelidir. Tüm bunlarla birlikte üretilen straforun esnek olması gerektiği unutulmamalıdır.

Gri strafor seçerken, esnek bir yapıya sahip olması gereken straforlar uygulama esnasında kolay kırılmaması için elverişli olması gerekmektedir.

Straforun köpük taneciklerinin sık ve bitişik olması da oldukça önemlidir. Ele aldığında un ufak olmaması oldukça önemlidir. Uygulama esnasında ustasına sorun yaşatmayacak straforları seçmek için bu özelliklere dikkat etmek gerekmektedir.

Gri Strafor Fiyatları

Gri straforların ham maddesi yurt dışından geldiği için dövize bağlıdır. Bu sebeple dövizdeki olası oynaklıklar, straforların üretim maliyetlerini de arttırmakta ya da fiyatlarda indirime sebebiyet vermeketedir. Dönemsel olarak değişkenliği olan gri straforların fiyatlarını öğrenmek için bizden fiyat alabilirsiniz. Gri strafor fiyatlarını öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir yada bizi 0539 561 5607 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Dış Cephe Mantolama Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Dış Cephe Uygulaması Süresi

Dış cephe mantolama uygulaması ne kadar sürer? İşte bu soru, kullanıcıların, uygulama kararı almadan önce yanıtını aradığı konuların başında gelmektedir. Eski binaların dış cephesini yenilemek için ve ısı yalıtımını arttırmak için tercih edilen dış cephe mantolama uygulamaları, binaların büyüklüğüne ve dış cephenin yıpranmışlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Dış Cephe Yalıtımının Isınmaya Katkısı, blog makalemizi okumak için tıklayın.

Dış cephe mantolama uygulaması, binaya uygulanmadan önce, binanın dış yüzeyindeki tamirat gerektiren alanlar üzerine detaylı bir çalışma gerçekleştirilir. Bunun sebebi, olası bir dökülmenin önüne geçmek olacaktır. Bu sebeple straforların yapıştırılacağı zeminlerin tamamen pürüzsüz ve sorunsuz bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu uygulamaların ve işçiliğin artması doğal olarak mantolama uygulamasının tamamlanma süresini de arttırmaktadır.

Bu tamirat işlemleri ile birlikte, straforların uygulanması, yapıştırma harçları ile straforun yapıştırılması, daha sonra strafor üzerine file ve sıva uygulamalarının tamamlanması ve bu sıvanın kuruması da belirli bir süre dahilindedir. Sıva kurudukran sonra da boya işlemleri ve tasarımsal açıdan son dokunuşların tamamlanması ile birlikte, dış cephe mantolama uygulaması tamamlanmaktadır. Ancak tüm bu işlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için, hava koşullarının da sorunsuz olması gerekmektedir. Yağmurlu, aşırı rüzgarlı koşullarda, hem işçilerin sağlığı hem de uygulamanın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceği için süreç te aksamalar da olabilmektedir.

İşte bu yukarıda sıraladığımız etmenler, dış cephe mantolama uygulamasının süresini belirleyen önemli etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak örnek verecek olursak, 5 katlı bir binanın ön ve arka cephesinin dış cephe mantolama uygulaması ortalama olarak 15 ile 20 gün arasında tamamlanması gerekmektedir. Verdiğimiz örnek, yeterli işçi sayısında ve malzemelerin temin edilmesi sonucunda gerçekleştirilecek uygulamalar için geçerlidir.

Dış cephe uygulamalarında tecrübeli ekip oldukça önemlidir. Bu ekibin tecrübesi hem garantili iş sunma, hem uygulanan işin uzun süreli kullanımı, hem de hızlı bir şekilde uygulamanın gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Dış cephe mantolama hizmetimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.