İnşaat Bareti Kullanmanın Önemi

İnşaat şantiyelerinde çalışan işçilerin sağlıklarını korumak adına kullanması gereken elemanlardan olan baretler oldukça önemlidir. İnşaat işçilerini korumak adına üretilen ve kullanılması zorunlu olan bu ekipmanlar hayat kurtarıcı bir işlevi bulunmaktadır. İnşaat baretleri, işçilerin kafalarına alabileceği olası darbeleri sönümlemek ve işçinin kafasına direkt olarak temas etmesini önlemek adına kullanılmaktadır.

İnşaat şantiyeleri, olası taş, ve sert malzemelerin düşebilme riski bulunan alanlardır. En riskli çalışma alanlarından olan inşaat şantiyelerinde ekipman kullanımı oldukça önemlidir.

Baretleri Kullanmanın Önemi

Çalışan kişinin uzun saçları varsa, statik elektriğe maruz kalması ile elektriklenerek olası bir makineye sıkışma durumunu önleyecektir.

İşçi çalışırken, ani hareketler esnasında, kafasını duvara, herhangi bir taşa veya alete çarpması esnasında, meydana gelebilecek darbeleri önleyecektir. Bununla birlikte kafada bir baretin olması ile birlikte, işçi sürekli kafasını koruması gerektiği algısını hissedeceği için, daha da dikkatli çalışacaktır.

Baretlerin Renkleri ve Nitelikleri

İnşaat sahasında bir çok farklı görevde işçi çalışmaktadır. İnşaat işçisi, mimarlar, mühendisler, denetleyiciler gibi bir çok çalışan bulunmaktadır. Bu sebeple, bu kalabalık ekibin, birbirlerini uzaktan ayırt edebilmek ve görevlerini daha hızlı anlamlandırabilmesi adına baretlerde renge göre meslek ayrımı yöntemi kullanılmaktadır.

Sarı Renk: Sarı renk baretler direkt olarak inşaat işçilerinin kullanıdığı baretlerdir.

Kırmızı Renk: Kırmızı renk baretler, iş güvenliği elemanları ve kalite kontrol ekipleri tarafından kullanılmaktadır.

Turuncu Renk: Ustabaşı ve teknisyenler, turuncu renk baretleri kullanmaktadır.

Mavi Renk: Mavi renk baretler bakımdaın sorumlu olan ekipler tarafından kullanılmaktadır.

Yeşil Renk: Yeşil renkli baretler, sağlık personelleri tarafından kullanılmaktadır. Doktorlar, hemşireler, yeşil renk baret kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir