Karbonlu Gri Strafor Seçimi – Geniş Rehber

gri strafor seçim rehberi

Karbonlu gri strafor seçimi nasıl yapılır? Dış cephe mantolama uygulamalarında kullanılan straforların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen straforlar, karbonlu gri straforlardan oluşmaktadır. Peki gelin birlikte, bu strafor grubunun tüm özelliklerini incelerken, malzemeyi seçerken dikkat edeceklerinize değinelim.

Gri Strafor Nedir?

Gri straforlar, gri renge sahip olup, karbon takviyesi ile sıkıştırılmış, köpük formunda imal edilen dış cephe mantolama uygulamasında kullanılan, ana ısı yalıtım malzemesidir.

Gri straforların üretiminde karbon kullanıldığı için karbonlu gri strafor ismini almaktadır. Halk dilinde strafor olarak bilinen bu ürünlerin teknik ismi, EPS olarak bilinmektedir. EPS’nin açılımı ise Expanded Polystyren Foamdır. Türkçe anlamı ise Genişletilmiş Polistiren Köpük olarak bilinmektedir.

Gri Straforların Özellikleri

Gri straforların özelliklerini bilerek tercih etmeniz, satın alımı yaparken, bilinçli bir ticaret yapmanızı sağlayacaktır. Gri straforların özellikleri arasında;Gri straforların özelliklerini bilerek tercih etmeniz, satın alımı yaparken, bilinçli bir ticaret yapmanızı sağlayacaktır. Gri straforların özellikleri arasında;

  • Uygulanmasının asıl amacı olan ısı yalıtımı özelliği bulunmaktadır. Uygulandığı alanlarda mükemmel ısı yalıtımı sağlamaktadır.
  • Olası yangınların hızın düşürmek adına alev yürütmeme özelliği bulunmaktadır.
  • Hafif olması ile, binaya ekstra bir yük oluşturmaz, bu sayede cepheye kolay yapışır ve uzun yıllar boyunca kullanımını sağlamaktadır.
  • Yapısı gereği binanın nefes almasını sağlayarak, rutubet ve nemi önler.

Gri Straforların Ölçü ve Yoğunlukları

Gri EPS straforların ölçüleri ve yoğunluk çeşitleri bulunmaktadır. Farklı ölçü ve yoğunluklarda üretilen straforlar, kullanıcıların seçimine sunulmaktadır.

Genellikle 2 Cm, 3 cm, 4 cm, 5 cm, 6 cm, strafor ölçüleri tercih edilmektedir. Piyasada da bu ölçüler sıklıkla bulunmaktadır. Ancak üretiminde ölçüleri özelleştirilebilen straforlar, projeye ve inşaata bağlı olarak özel ölçülerde de üretilebilmektedir.

Genellikle yoğunlukları açısından 16 kg /m3, 14 kg / m3 yoğunluklarında straforlar bulunmaktadır. Yani 16 dns ve 14 dns straforlar piyasa da sıklıkla bulunmakta ve tercih edilmektedir.

Gri Straforlar Seçerken Dikkat Edilecekler

Gri straforların seçilirken bu ürünlerin yoğunluklarına dikkat edilmektedir. Yoğunluklarına ek olarak ölçülerine de dikkat edilmelidir. Tüm bunlarla birlikte üretilen straforun esnek olması gerektiği unutulmamalıdır.

Gri strafor seçerken, esnek bir yapıya sahip olması gereken straforlar uygulama esnasında kolay kırılmaması için elverişli olması gerekmektedir.

Straforun köpük taneciklerinin sık ve bitişik olması da oldukça önemlidir. Ele aldığında un ufak olmaması oldukça önemlidir. Uygulama esnasında ustasına sorun yaşatmayacak straforları seçmek için bu özelliklere dikkat etmek gerekmektedir.

Gri Strafor Fiyatları

Gri straforların ham maddesi yurt dışından geldiği için dövize bağlıdır. Bu sebeple dövizdeki olası oynaklıklar, straforların üretim maliyetlerini de arttırmakta ya da fiyatlarda indirime sebebiyet vermeketedir. Dönemsel olarak değişkenliği olan gri straforların fiyatlarını öğrenmek için bizden fiyat alabilirsiniz. Gri strafor fiyatlarını öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir yada bizi 0539 561 5607 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir